2019 MIAA Volleyball Schedule

Add to Calendar
Away Home Notes Status Links
 
Aug. 30
Wilmington (Ohio) * Adrian 3:00 PM
Wilmington (Ohio) Albion @ Adrian, Mich. 5:00 PM
Alma North Central (Ill.) @ Elmhurst College 5:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Marian (Wis.) @ Lake Forest, Ill. 5:00 PM
MacMurray Trine Illinois College Invite @ Jacksonville, Illinois 5:00 PM
Olivet Alverno @ Beloit. Wis. 6:00 PM
Calvin Ohio Northern 7:00 PM
Augustana (Ill.) Alma @ Elmhurst College 7:00 PM
Knox Trine Illinois College Invite @ Jacksonville, Illinois 7:00 PM
Wartburg Hope 7:30 PM
Kalamazoo Martin Luther Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. 8:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Lake Forest 9:00 PM
Northland Olivet @ Beloit. Wis. 10:00 PM
Kalamazoo Alverno Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. 10:00 PM
 
Aug. 31
Bluffton Hope 11:00 AM
Manchester Albion @ Adrian, Mich. 11:00 AM
Greenville Alma @ Elmhurst College 11:00 AM
Grinnell Trine Illinois College Invite @ Jacksonville, Illinois 11:00 AM
Saint Mary's (Ind.) Loras @ Lake Forest, Ill. 11:00 AM
Alma Elmhurst 12:00 PM
Kalamazoo Beloit Buc Blast Tournament 12:00 PM
Calvin Transylvania @ Ohio Northern 1:00 PM
Albion Adrian 1:00 PM
Simpson Trine Illinois College Invite @ Jacksonville, Ill. 1:00 PM
Wis. Lutheran Hope 1:30 PM
Olivet Beloit 2:00 PM
Illinois Tech Saint Mary's (Ind.) @ Lake Forest, Ill. 2:00 PM
Calvin Ill. Wesleyan Ohio Northern Tournament @ Ada, Oh. 3:30 PM
Kalamazoo Mount Mary Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. 4:00 PM
Martin Luther Olivet @ Beloit. Wis. 4:00 PM
 
Sep. 04
Kalamazoo Manchester 7:00 PM
 
Sep. 06
Wooster Saint Mary's (Ind.) MIAA/NCAC Crossover @ Lansing, Mich. 5:00 PM
Oberlin Olivet @ Aim High Sports - Lansing, Mich. 5:00 PM
Kalamazoo Allegheny MIAA/NCAC Crossover @ Lansing, Mich. 5:00 PM
Olivet Denison @ Aim High Sports 5:00 PM
Ohio Wesleyan Trine MIAA/NCAC Crossover @ Aim High Sports, Lansing, Mich. 7:00 PM
Calvin Wittenberg NCAC/MIAA Tournament @ Lansing, MI 7:00 PM
Kenyon Albion @ Aim High; Lansing, Mich. 7:00 PM
DePauw Hope MIAA/NCAC Crossover @ Lansing, MI 7:00 PM
Hiram Alma @ Aim High Sports Complex (Dimondale, Mich.) 7:00 PM
 
Sep. 07
Wooster Kalamazoo MIAA/NCAC Crossover @ Lansing, Mich. 10:00 AM
Hiram Trine MIAA/NCAC Crossover @ Aim High Sports, Lansing, Mich. 10:00 AM
Allegheny Saint Mary's (Ind.) @ Dimondale, Mich. 10:00 AM
Ohio Wesleyan Alma @ Aim High Sports Complex (Dimondale, Mich.) 10:00 AM
Kenyon Calvin NCAC/MIAA Tournament @ Lansing, mich 12:00 PM
Denison Trine MIAA/NCAC Crossover @ Aim High Sports 12:00 PM
Wooster Adrian MIAA/NCAC Crossover @ Lansing, Mich. 12:00 PM
Hope Wittenberg @ Lansing, MI 12:00 PM
Wooster Olivet @ Aim High Sports - Lansing, Mich. 12:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Oberlin @ Dimondale, Mich. 12:00 PM
DePauw Albion @ Aim High; Lansing, Mich. 12:00 PM
Denison Alma @ Aim High Sports Complex (Dimondale, Mich.) 2:00 PM
Kalamazoo Oberlin MIAA/NCAC Crossover @ Lansing, Mich. 2:00 PM
Olivet Allegheny @ Aim High Sports - Lansing, Mich. 2:00 PM
DePauw Calvin NCAC/MIAA Tournament @ Lansing, mich 4:00 PM
Kenyon Hope MIAA/NCAC Crossover @ Lansing, MI 4:00 PM
Albion Wittenberg @ Aim High; Lansing, Mich. 4:00 PM
Wittenberg Adrian @ Aim High; Lansing, Mich. 4:00 PM
 
Sep. 10
Adrian Defiance 6:30 PM
Kalamazoo Alma Non-Conference 6:30 PM
Anderson (Ind.) Albion 7:00 PM
 
Sep. 11
Manchester Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
 
Sep. 13
Albion Earlham Quaker Classic (Court 1) 4:00 PM
Whitman Alma @ DePauw University (Greencastle, Ind.) 4:00 PM
Albion Marietta @ Richmond, Ind. 6:00 PM
Aurora Alma @ DePauw University (Greencastle, Ind.) 6:00 PM
Muskingum Hope @ Carnegie Mellon Invitational 6:00 PM
Calvin Messiah Messiah Tournament 7:00 PM
Franklin Adrian Hanover Tournament @ Hanover, Ind. 7:00 PM
Kalamazoo Wilmington (Ohio) Bishop Invitational @ Delaware, Ohio 7:00 PM
Trine Capital Hanover Invitational @ Hanover, Ind. 7:00 PM
Benedictine (Ill.) Saint Mary's (Ind.) @ Wheaton, Ill. 7:00 PM
Edgewood Olivet @ Platteville, Wis. 7:00 PM
Mount Union Hope @ Pittsburgh, Pa. / Carnegie Mellon Invite 8:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Wheaton (Ill.) 9:00 PM
Olivet Bethany Lutheran @ Platteville, Wis. 9:00 PM
 
Sep. 14
Trine Hanover Hanover Invitational 10:00 AM
Albion Spalding Earlham Quaker Classic @ Richmond, Ind. 10:00 AM
Kalamazoo Ohio Wesleyan Bishop Invitational 11:00 AM
Hope Carnegie Mellon 11:00 AM
Trine Franklin Hanover Invitational @ Hanover, Ind. 12:00 PM
Calvin Chris. Newport Messiah Tournament @ Mechanicsburg, Pa. 12:00 PM
Albion Denison @ Richmond, Ind. 12:00 PM
Wis. Lutheran Olivet @ Platteville, Wis. 12:00 PM
Elmhurst Alma @ DePauw University (Greencastle, Ind.) 12:30 PM
Kalamazoo Otterbein Bishop Invitational @ Delaware, Ohio 1:00 PM
Calvin Cabrini Messiah Tournament @ Mechanicsburg, Pa. 2:00 PM
Adrian Hanover 2:00 PM
Olivet Wis.-Platteville UW-Platteville Invitational 2:00 PM
Alma DePauw 2:30 PM
Case Western Reserve Hope CMU Tournament @ Pittsburgh, Pa. (Carnegie Mellon Univ.) 3:00 PM
 
Sep. 17
Albion Defiance 6:30 PM
 
Sep. 18
Trine Anderson (Ind.) 7:00 PM
Manchester Kalamazoo 7:00 PM
Calvin Chicago 7:00 PM
 
Sep. 20
Mt. St. Joseph Albion 5:30 PM
Olivet Mt. St. Joseph @ Albion, Mich. 7:30 PM
Hope Ill. Wesleyan 8:00 PM
 
Sep. 21
Franklin Albion @ Cutler Event Center; Olivet, Mich. 11:00 AM
Bluffton Trine 12:00 PM
Franklin Olivet 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Muskingum @ Greencastle, Ind. 1:00 PM
Aurora Hope @ Illinois Wesleyan 1:30 PM
Bluffton Calvin @ Angola, Ind. 2:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Hanover @ Greencastle, Ind. 3:00 PM
Calvin Trine 4:00 PM
Luther Hope @ Illinois Wesleyan 4:00 PM
 
Sep. 24
Hope * Alma 6:30 PM
Adrian * Trine 6:30 PM
Saint Mary's (Ind.) * Albion 7:00 PM
Olivet * Kalamazoo 7:00 PM
 
Sep. 27
Trine * Olivet 6:30 PM
North Park Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
 
Sep. 28
Adrian Illinois Tech @ Rose-Hulman 10:00 AM
Alma * Kalamazoo 11:00 AM
Albion * Adrian 1:00 PM
Calvin * Hope 1:00 PM
Defiance Alma @ Kalamazoo College 1:00 PM
Defiance Kalamazoo 3:00 PM
Trine Rose-Hulman 4:00 PM
 
Oct. 02
Alma * Trine Pink Match 6:30 PM
Olivet * Albion 6:30 PM
Kalamazoo * Calvin 7:00 PM
Adrian * Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
 
Oct. 04
Alma Coe @ Millikin University TBA
Albion North Central (Ill.) 6:00 PM
Kalamazoo Saint Mary's (Ind.) Non-Conference 7:00 PM
Wheaton (Ill.) Albion @ Naperville, Ill. 8:00 PM
 
Oct. 05
Alma Millikin TBA
Simpson Alma @ (Millikin University (Decatur, Ill.) 11:00 AM
 
Oct. 08
Albion * Alma 6:30 PM
Trine * Calvin 6:30 PM
Saint Mary's (Ind.) * Olivet 7:00 PM
Kalamazoo * Hope 7:00 PM
 
Oct. 11
Calvin * Albion 6:30 PM
 
Oct. 12
Kalamazoo Lake Forest TBA
Kalamazoo Grace Christian (Mich.) 10:00 AM
Olivet * Adrian 11:00 AM
Trine * Hope 1:00 PM
Alma * Saint Mary's (Ind.) 1:00 PM
 
Oct. 16
Hope * Albion 6:30 PM
Adrian * Alma 6:30 PM
Manchester Olivet 7:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Calvin 7:00 PM
Kalamazoo * Trine 7:00 PM
 
Oct. 18
Ithaca Hope Midwest Invite @ Calvin TBA
North Park Kalamazoo 5:00 PM
Bates Trine North Central Tournament @ Naperville, Illinois 6:00 PM
North Park Albion @ Kalamazoo, Mich. 7:00 PM
Ithaca Calvin Midwest Tournament 7:00 PM
Saint Mary's (Ind.) North Central (Ill.) 8:00 PM
 
Oct. 19
Carthage Hope Midwest Invite @ Calvin TBA
Elmhurst Calvin Midwest Tournament 10:30 AM
Neb. Wesleyan Trine North Central Tournament @ Naperville, Illinois 11:00 AM
Neb. Wesleyan Saint Mary's (Ind.) @ Naperville, Ill. 1:00 PM
Carthage Calvin Midwest Tournament 2:30 PM
Trine North Central (Ill.) North Central Tournament @ Naperville, Illinois 3:00 PM
Governors State University Alma @ North Park University 5:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Bates @ Naperville, Ill. 5:00 PM
Alma North Park 7:00 PM
 
Oct. 20
Olivet Illinois Tech @ River Forest, Ill. 1:30 PM
Olivet Dominican (Ill.) 4:00 PM
 
Oct. 22
Alma * Olivet 6:30 PM
Calvin * Adrian 6:30 PM
Hope * Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
Albion * Kalamazoo 7:00 PM
Trine Dominican (Ill.) 8:00 PM
 
Oct. 25
Wis.-Whitewater Saint Mary's (Ind.) @ Atlanta, Ga. 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Emory Emory Invitational 5:30 PM
Hope Calvin 6:30 PM
 
Oct. 26
Kalamazoo Illinois Tech @ Wheaton, Ill. 1:00 PM
Roanoke Saint Mary's (Ind.) @ Atlanta, Ga. 1:30 PM
Chicago Hope 2:00 PM
Transylvania Olivet @ Defiance 3:00 PM
Kalamazoo Wheaton (Ill.) 3:00 PM
Alma * Hope 4:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Susquehanna Emory Invitational @ Atlanta, Ga. 4:00 PM
Olivet Defiance 5:00 PM
Alma Chicago @ Holland, Mich. 6:00 PM
 
Oct. 27
Bluffton Trine @ Franklin, Ind. 2:00 PM
Trine Franklin 4:00 PM
 
Oct. 29
Alma Northwood 7:00 PM
 
Oct. 30
Albion * Trine 6:30 PM
Adrian * Hope 6:30 PM
Olivet * Calvin 6:30 PM
Saint Mary's (Ind.) * Kalamazoo 7:00 PM
 
Nov. 01
Calvin * Alma 6:30 PM
Trine * Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
 
Nov. 02
Hope * Olivet 11:00 AM
Kalamazoo * Adrian 1:00 PM
Kalamazoo Kenyon @ Adrian, Mich. 2:30 PM
 
Nov. 05
TBA Albion TBA
Hope % TBA TBA
 
Nov. 08
TBA Albion TBA
 
Nov. 09
TBA Albion TBA
* Conference
% Post season