2019 MIAA Softball Schedule

Add to Calendar
Away Home Notes Status Links
 
Feb. 15
Albion 4 Cleary 12 @ Legacy Center; Brighton, Mich. Final - 5 innings
Saint Mary's (Ind.) 2 Madonna 10 @ Brighton, Mich. Final - 5 innings
Saint Mary's (Ind.) 2 Concordia (Mich.) 3 @ Brighton, Mich. Final
Madonna 19 Olivet 11 @ Brighton, Mich. Final - 5 innings
Cleary 11 Olivet 1 @ Brighton, Mich. Final - 5 innings
Albion 2 Concordia (Mich.) 10 @ Brighton, Mich. Final - 5 innings
 
Feb. 23
Olivet Lynchburg @ Cary, N.C. 9:30 AM
Pfeiffer Olivet Triangle Softball Classic @ Cary, N.C. 12:00 PM
 
Feb. 24
Alma Saint Mary's (Minn.) Legends Way Ballfields @ Clermont, Fla. 9:30 AM
Olivet Mississippi University for Women @ Cary, N.C. 10:00 AM
Alma Augustana (Ill.) @ Clermont, Fla. 11:45 AM
Olivet William Peace 12:00 PM
 
Feb. 25
Alma Hanover Clermont, Fla. @ Legends Way Ballfields 2:15 PM
Capital Alma @ Clermont, Fla. 4:15 PM
 
Feb. 26
Johnson & Wales (RI) Alma @ Clermont, Fla. 9:30 AM
Alma Cabrini @ Clermont, Fla. 11:45 AM
 
Feb. 28
Hanover Alma @ Clermont, Fla. 9:30 AM
Neumann Alma Legends Way Ballfields #3 @ Clermont, Fla. 11:45 AM
 
Mar. 01
Alma Rensselaer @ Clermont, Fla. 9:15 AM
MSOE Alma @ Clermont, Fla. 11:30 AM
Calvin Greenville 3:00 PM
Calvin Greenville 5:00 PM
 
Mar. 02
Calvin Millikin 1:00 PM
Calvin Millikin 3:00 PM
 
Mar. 03
Trine Carthage @ Osceola Softball Complex Field 1, Kissimmee Fla. 9:00 AM
Albion Elms North Collier 2 @ Fort Myers, Fla. 11:00 AM
Adrian York (Pa.) Hancock Recreational Complex - Field 2 @ Clermont, Fla. 11:15 AM
Albion Penn St.-Altoona @ North Collier Regional Park (Field #2); Naples, Fla. 1:00 PM
Adrian St. Vincent Hancock Recreational Complex - Field 2 @ Clermont, Fla. 1:30 PM
DeSales Trine @ Osceola Softball Complex - Field 1, Kissimmee, Fla. 1:30 PM
 
Mar. 04
Albion Clark University @ North Collier Regional Park (Field #2); Naples, Fla. 9:00 AM
Trine Penn St.-Berks @ Fortune Road Athletic Complex - Field 3, Kissimmee, Fla. 10:15 AM
Albion Kenyon @ North Collier Regional Park (Field #1); Naples, Fla. 11:00 AM
Widener Trine @ Fortune Road Athletic Complex - Field 3, Kissimmee, Fla. 12:30 PM
Adrian Alvernia Legends Way Ballfields - Field 2 @ Clermont, Fla. 1:30 PM
Hope Manchester 3:30 PM
Adrian Roanoke Legends Way Ballfields - Field 1 @ Clermont, Fla 3:45 PM
Hope Manchester 5:30 PM
 
Mar. 05
Bates Trine @ Osceola Softball Complex - Field 2, Kissimmee, Fla. 9:00 AM
Albion Clark University @ North Collier Regional Park (Field #2); Naples, Fla. 11:00 AM
Albion Drew @ North Collier Regional Park (Field #1); Naples, Fla. 1:00 PM
Adrian Wittenberg Legends Way Ballfields - Field 1 @ Clermont, Fla. 1:30 PM
Houghton Trine @ Osceola Softball Complex - Field 2, Kissimmee, Fla. 1:30 PM
Adrian Penn St.-New Kens. Legends Way Ballfields- Field 1 @ Clermont, Fla. 3:45 PM
 
Mar. 07
Albion Drew @ CenturyLink Sports Complex; Fort Myers, Fla. 9:00 AM
Trine Thiel @ Fortune Road Athletic Complex - Field 1, Kissimmee, Fla. 10:00 AM
Albion Kenyon @ CenturyLink Sports Complex; Fort Myers, Fla. 11:00 AM
Monmouth (Ill.) Adrian Hancock Recreational Complex - Field 2 @ Clermont, Fla. 11:15 AM
St. Joseph's (Brkln) Trine @ Fortune Road Athletic Complex - Field 2, Kissimmee, Fla. 12:15 PM
Eastern Nazarene Adrian Hancock Recreational Complex - Field 2 @ Clermont, Fla. 1:30 PM
 
Mar. 08
Albion Martin Luther @ North Collier Regional Park (Field #2); Naples, Fla. 9:00 AM
Adrian Roger Williams Hancock Recreational Complex - Field 2 @ Clermont, Fla. 9:00 AM
Trine Otterbein @ Fortune Road Athletic Complex - Field 4, Kissimmee, Fla. 9:45 AM
Albion Penn St.-Altoona @ North Collier Regional Park (Field #1); Naples, Fla. 11:00 AM
Misericordia Trine @ Fortune Road Athletic Complex - Field 4, Kissimmee, Fla. 12:00 PM
Adrian Emmanuel (Mass.) Hancock Recreational Complex - Field 2 @ Clermont, Fla. 1:30 PM
 
Mar. 09
Albion 0 Lesley 0 9:00 AM
Albion Western Conn. St. @ Fort Myers, FL 11:00 AM
Hanover Hope 12:00 PM
Calvin Franklin 2:00 PM
Hanover Hope 2:00 PM
Olivet Mass.-Boston @ PFX Spring Games -- Leesburg, Fla. -- Sleepy Hollow Sports Complex Field 2 2:00 PM
Calvin Franklin 4:00 PM
Wittenberg Olivet @ Leesburg, Fla. 4:15 PM
 
Mar. 10
Saint Mary's (Ind.) Dickinson @ Tucson, Ariz. 12:00 PM
Olivet Keene St. Minneola Athletic Complex @ Minneola, Fla. 4:15 PM
Cornell College Saint Mary's (Ind.) @ Tucson, Ariz. 4:30 PM
Salve Regina Olivet 6:30 PM
 
Mar. 11
Saint Mary's (Ind.) Central (IA) @ Tucson, Ariz. 12:00 PM
Bethany Lutheran Saint Mary's (Ind.) @ Tucson, Ariz. 2:00 PM
 
Mar. 12
Newbury College Olivet Field 6 @ Sleepy Hollow Sports Complex - Leesburg, Fla. 9:45 AM
Olivet Wis. Lutheran @ Leesburg, Fla. 12:00 PM
St. Scholastica Saint Mary's (Ind.) @ Tucson, Ariz. 12:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Mount Mary @ Tucson, Ariz. 2:00 PM
 
Mar. 13
Olivet Mt. St. Vincent @ Kissimmee, Fla. 9:30 AM
Juniata Olivet The Spring Games @ Sleepy Hollow Sports Complex-Field 2 11:45 AM
 
Mar. 14
Olivet Finlandia @ Leesburg, Fla. 9:30 AM
Saint Mary's (Ind.) Hamline @ Tucson, Ariz. 12:00 PM
Case Western Reserve Saint Mary's (Ind.) Tucson Invitational @ Tucson, Ariz. 2:00 PM
Wash. & Jeff. Olivet @ Leesburg, Fla. 2:30 PM
 
Mar. 15
Millikin Saint Mary's (Ind.) @ Tucson, Ariz. 2:00 PM
Kalamazoo Bluffton 3:00 PM
Bowdoin Hope @ Clermont, Fla. 4:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Gust. Adolphus @ Tucson, Ariz. 4:30 PM
Kalamazoo Bluffton 5:00 PM
Millsaps Hope THE Spring Games @ Clermont, Fla. 6:00 PM
 
Mar. 16
Kalamazoo Defiance 12:00 PM
Albion Bluffton 1:00 PM
Alma Ohio Northern 1:00 PM
Hope Lake Forest @ Clermont, Fla. 1:30 PM
Kalamazoo Defiance 2:00 PM
Alma Ohio Northern 3:00 PM
Albion Bluffton 3:15 PM
Linfield Hope @ Clermont, Fla. 3:45 PM
Calvin Ill. Wesleyan @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 3:45 PM
Linfield Calvin @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 6:00 PM
 
Mar. 17
Alma Franklin 1:00 PM
Alma Franklin 3:00 PM
 
Mar. 18
Concordia Wisconsin Hope @ Clermont, Fla. (Legends Way No. 2) 11:15 AM
Calvin Geneseo @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 11:15 AM
Wis.-Stevens Point Hope @ Clermont, Fla. 1:30 PM
Plattsburgh Calvin @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 1:30 PM
 
Mar. 19
Allegheny Hope @ Clermont, Fla. 9:30 AM
Anderson (Ind.) Hope @ Clermont, Fla. 11:45 AM
Calvin Grinnell @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 1:30 PM
New Paltz Calvin @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 3:45 PM
 
Mar. 20
Saint Mary's (Ind.) Franklin 3:30 PM
Saint Mary's (Ind.) Franklin 5:30 PM
 
Mar. 21
Bowdoin Calvin @ Hancock Recreational Complex - Clermont, FL 9:15 AM
Plattsburgh Hope @ Clermont, Fla. 11:15 AM
Calvin Allegheny @ Hancock Recreational Complex - Clermont, FL 11:30 AM
D'Youville Hope @ Clermont, Fla. 1:30 PM
Kalamazoo Anderson (Ind.) @ Clermont, Fla. 3:45 PM
Thomas (ME) Kalamazoo @ Clermont, Fla. 6:00 PM
 
Mar. 22
Wis.-Whitewater Hope @ Clermont, Fla. 9:00 AM
Bethany (W.V.) Hope @ Clearmont, FL (Legands Way Ballfields) 11:15 AM
Calvin Wis.-Whitewater @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 11:15 AM
Kalamazoo St. Lawrence @ Clermont, Fla. 11:45 AM
Wis.-Stout Calvin @ Legends Way Ballfields - Clermont, FL 1:30 PM
Farmingdale State Kalamazoo Hancock Recreation Complex 5 @ Clermont, Fla. 2:15 PM
 
Mar. 23
Kalamazoo Carleton Osceola 4 @ Kissimmee, Fla. 9:45 AM
Franklin Kalamazoo Osceola County Softball Complex 5 @ Kissimmee, Fla. 12:00 PM
Ohio Wesleyan Alma 1:00 PM
Olivet North Park 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) North Central (Ill.) 2:00 PM
Ohio Wesleyan Alma 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) North Central (Ill.) 4:00 PM
Simpson Olivet @ Chicago, Ill. 5:00 PM
 
Mar. 24
Albion Wilmington (Ohio) 1:00 PM
Bluffton Alma 1:00 PM
Ohio Wesleyan Adrian 1:00 PM
Olivet Simpson @ Chicago, Ill. 2:00 PM
Albion Wilmington (Ohio) 3:00 PM
Bluffton Alma 3:00 PM
Ohio Wesleyan Adrian 3:00 PM
Olivet North Park 4:00 PM
 
Mar. 25
Hamilton Kalamazoo @ Clermont, Fla. 9:30 AM
Kalamazoo Colby @ Clermont, Fla. 2:00 PM
Trine Ohio Northern 3:30 PM
Defiance Adrian 4:00 PM
Trine Ohio Northern 5:30 PM
Defiance Adrian 6:00 PM
 
Mar. 26
Kalamazoo Wis.-River Falls @ Clermont, Fla. 9:30 AM
Middlebury Kalamazoo @ Clermont, Fla. 11:45 AM
Manchester Saint Mary's (Ind.) 3:00 PM
Olivet Bluffton 3:30 PM
Adrian Heidelberg 3:30 PM
Wheaton (Ill.) Calvin 3:30 PM
Anderson (Ind.) Trine 3:30 PM
Manchester Saint Mary's (Ind.) 5:00 PM
Olivet Bluffton 5:30 PM
Adrian Heidelberg 5:30 PM
Wheaton (Ill.) Calvin 5:30 PM
Anderson (Ind.) Trine 5:30 PM
 
Mar. 27
Union (N.Y.) Kalamazoo @ Clermont, Fla. 9:45 AM
Lewis & Clark Kalamazoo @ Clermont, Fla. 12:00 PM
Wheaton (Ill.) Hope 3:00 PM
Wheaton (Ill.) Hope 5:00 PM
 
Mar. 28
Defiance Albion 3:00 PM
Calvin * Alma 3:30 PM
Adrian Siena Heights 3:30 PM
Defiance Albion 5:00 PM
Calvin * Alma 5:30 PM
Adrian Siena Heights 5:30 PM
 
Mar. 30
Alma * Kalamazoo 1:00 PM
Albion * Calvin 1:00 PM
Adrian * Olivet 1:00 PM
Alma * Kalamazoo 3:00 PM
Adrian * Olivet 3:00 PM
Albion * Calvin 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Trine 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Trine 5:00 PM
 
Mar. 31
Transylvania Trine 1:00 PM
Transylvania Trine 3:00 PM
 
Apr. 01
Calvin Anderson (Ind.) 3:00 PM
Calvin Anderson (Ind.) 5:00 PM
 
Apr. 02
Albion * Kalamazoo 3:00 PM
Olivet * Saint Mary's (Ind.) 3:00 PM
Alma * Hope 3:00 PM
Adrian * Trine 3:00 PM
Albion * Kalamazoo 5:00 PM
Olivet * Saint Mary's (Ind.) 5:00 PM
Alma * Hope 5:00 PM
Adrian * Trine 5:00 PM
 
Apr. 03
Alma * Olivet 3:00 PM
Alma * Olivet 5:00 PM
 
Apr. 04
Bluffton Calvin 3:30 PM
Hope Aurora 5:00 PM
Bluffton Calvin 5:30 PM
Hope Aurora 7:00 PM
 
Apr. 06
Kalamazoo * Saint Mary's (Ind.) 1:00 PM
Thomas More Albion 1:00 PM
Trine * Olivet 1:00 PM
Calvin * Hope 1:00 PM
Adrian * Alma 1:00 PM
Kalamazoo * Saint Mary's (Ind.) 3:00 PM
Trine * Olivet 3:00 PM
Calvin * Hope 3:00 PM
Adrian * Alma 3:00 PM
Thomas More Albion 3:15 PM
 
Apr. 07
North Park Albion 1:00 PM
Thomas More Alma 1:00 PM
Adrian Baldwin Wallace 1:00 PM
Wittenberg Trine 1:30 PM
Kalamazoo Chicago 2:00 PM
Thomas More Alma 3:00 PM
Adrian Baldwin Wallace 3:00 PM
North Park Albion 3:15 PM
Wittenberg Trine 3:30 PM
Kalamazoo Chicago 4:00 PM
 
Apr. 08
Anderson (Ind.) Saint Mary's (Ind.) 3:30 PM
Anderson (Ind.) Saint Mary's (Ind.) 5:30 PM
 
Apr. 09
Alma Manchester 3:30 PM
Alma Manchester 5:30 PM
 
Apr. 10
Trine * Kalamazoo 3:00 PM
Calvin * Adrian 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Albion 3:00 PM
Hope * Olivet 3:00 PM
Trine * Kalamazoo 5:00 PM
Calvin * Adrian 5:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Albion 5:00 PM
Hope * Olivet 5:00 PM
 
Apr. 13
Kalamazoo Manchester 1:00 PM
Olivet * Albion 1:00 PM
Hope * Adrian 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Calvin 1:00 PM
Trine * Alma 1:00 PM
Hope * Adrian 3:00 PM
Kalamazoo Manchester 3:00 PM
Olivet * Albion 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Calvin 3:00 PM
Trine * Alma 3:00 PM
 
Apr. 14
Thomas More Trine 12:30 PM
Elmhurst Saint Mary's (Ind.) 1:00 PM
DePauw Trine 2:30 PM
Elmhurst Saint Mary's (Ind.) 3:00 PM
 
Apr. 15
Cornerstone Olivet 3:30 PM
Manchester Calvin 3:30 PM
Kalamazoo Wheaton (Ill.) 4:00 PM
Cornerstone Olivet 5:30 PM
Manchester Calvin 5:30 PM
Kalamazoo Wheaton (Ill.) 6:00 PM
 
Apr. 16
Chicago Hope 3:00 PM
Chicago Hope 5:00 PM
 
Apr. 18
Kalamazoo * Adrian 3:00 PM
Albion * Trine 3:00 PM
Hope * Saint Mary's (Ind.) 3:00 PM
Kalamazoo * Adrian 5:00 PM
Albion * Trine 5:00 PM
Hope * Saint Mary's (Ind.) 5:00 PM
 
Apr. 19
Thomas More Adrian 1:00 PM
Thomas More Adrian 3:00 PM
Anderson (Ind.) Alma 3:00 PM
Anderson (Ind.) Alma 5:00 PM
 
Apr. 20
Hope * Albion 1:00 PM
Calvin * Trine 1:00 PM
Anderson (Ind.) Adrian 1:00 PM
Olivet * Kalamazoo 2:00 PM
Hope * Albion 3:00 PM
Calvin * Trine 3:00 PM
Anderson (Ind.) Adrian 3:00 PM
Olivet * Kalamazoo 4:00 PM
 
Apr. 22
Alma * Saint Mary's (Ind.) 2:00 PM
Hope Franklin 3:30 PM
Alma * Saint Mary's (Ind.) 4:00 PM
Hope Franklin 5:30 PM
 
Apr. 24
Kalamazoo * Calvin 3:00 PM
Adrian * Albion 3:00 PM
Trine * Hope 3:00 PM
Kalamazoo * Calvin 5:00 PM
Adrian * Albion 5:00 PM
Trine * Hope 5:00 PM
 
Apr. 26
Albion * Alma 1:00 PM
Albion * Alma 3:00 PM
 
Apr. 27
Kalamazoo * Hope 1:00 PM
Olivet * Calvin 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Adrian 1:00 PM
Kalamazoo * Hope 3:00 PM
Olivet * Calvin 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Adrian 3:00 PM
 
Apr. 28
Elmhurst Kalamazoo 1:00 PM
Elmhurst Kalamazoo 3:00 PM
 
May. 02
Kalamazoo TBA MIAA Tournament TBA
* Conference