2019-20 MIAA Men's Basketball Schedule

Add to Calendar
Away Home Notes Status Links
 
Nov. 08
Ripon 72 Hope 84 Final
Albion 52 Mount Union 71 Final
 
Nov. 09
Ripon 90 Kalamazoo 88 Final
Earlham 102 Adrian 94 Final - OT
Trine 75 Illinois Tech 71 Final
 
Nov. 13
Benedictine (Ill.) 57 Hope 66 Final
 
Nov. 15
Ohio Wesleyan Albion @ Capital University; Columbus, Ohio 6:00 PM
Great Lakes Christian Olivet Defiance Purple and Gold Tournament @ Defiance, Ohio 7:00 PM
Adrian Anderson (Ind.) 7:30 PM
Trine Capital 8:00 PM
Alma Augustana (Ill.) 8:00 PM
Calvin Ill. Wesleyan 8:00 PM
Kalamazoo Manchester 9:00 PM
 
Nov. 16
Olivet Defiance Purple and Gold Tournament -- either Defiance or Spalding (Ky.) at 3 or 5 p.m. @ Defiance, Ohio TBA
Kalamazoo Anderson (Ind.) 3:00 PM
Ohio Wesleyan Trine 4:00 PM
Alma Ill. Wesleyan 4:30 PM
Albion Capital 6:00 PM
Calvin Augustana (Ill.) 6:00 PM
Adrian Manchester 7:00 PM
 
Nov. 20
Calvin Anderson (Ind.) 7:30 PM
Bluffton Kalamazoo 7:30 PM
 
Nov. 22
Earlham Albion 7:00 PM
 
Nov. 23
Case Western Reserve Kalamazoo 1:00 PM
Mount Union Adrian 3:00 PM
Muskingum Trine 3:00 PM
Anderson (Ind.) Hope 3:00 PM
Alma Oberlin 3:00 PM
Olivet Wheaton (Ill.) 8:00 PM
 
Nov. 24
Muskingum Adrian 2:00 PM
Mount Union Trine 2:00 PM
 
Nov. 25
Alma Millikin 7:00 PM
 
Nov. 26
Albion Heidelberg 7:00 PM
Adrian Siena Heights 8:00 PM
 
Nov. 29
Calvin Aquinas 6:00 PM
Hope Cornerstone G.R. Sports Hall of Fame Classic 8:00 PM
 
Nov. 30
John Carroll Kalamazoo 1:00 PM
Wis.-Stout Alma 1:00 PM
North Central (Ill.) Olivet Hornet Invitational @ Kalamazoo, Mich. 3:00 PM
Adrian Ohio Wesleyan 3:00 PM
Hope Aquinas @ Cornerstone 6:00 PM
Calvin Cornerstone GR Sports Hall of Fame Tournament at Cornerstone 8:00 PM
 
Dec. 01
John Carroll Olivet @ Kalamazoo 1:00 PM
North Central (Ill.) Kalamazoo 3:00 PM
Rose-Hulman Albion 3:00 PM
 
Dec. 04
Anderson (Ind.) Trine 7:00 PM
 
Dec. 06
Wis.-Oshkosh Alma 7:00 PM
Wis.-Whitewater Calvin 7:30 PM
Hope Wis.-Platteville Staff Appreciation Night 8:00 PM
 
Dec. 07
Adrian Case Western Reserve 12:00 PM
Wis.-Oshkosh Calvin 3:00 PM
Kalamazoo Chicago 4:00 PM
Hope Wis.-Stevens Point 4:00 PM
Wis.-Whitewater Alma 5:30 PM
 
Dec. 08
Olivet Wis.-Platteville 3:00 PM
 
Dec. 10
Wheaton (Ill.) Calvin 7:30 PM
 
Dec. 11
Kalamazoo Spring Arbor 7:00 PM
 
Dec. 14
Loras Adrian Trine Classic @ Angola, Ind. TBA
Hiram Trine Trine Classic 3:00 PM
Alma Carthage 6:00 PM
 
Dec. 15
Hiram Adrian Trine Classic @ Angola, Ind. 1:00 PM
Loras Trine 3:00 PM
 
Dec. 16
Alma Dubuque 7:00 PM
 
Dec. 17
Kalamazoo Earlham 1:00 PM
DePauw Albion @ Don Lane Classic; Transylvania University; Lexington, Ky. 3:00 PM
Finlandia Hope @ RDV Sportsplex, Orlando, Florida 7:00 PM
 
Dec. 18
Albion @ Don Lane Classic; Transylvania University; Lexington, Ky. TBA
Wilmington (Ohio) Olivet 12:00 PM
Trine Baldwin Wallace 7:00 PM
Carleton Hope @ RDV Sportsplex, Orlando, Florida 7:00 PM
 
Dec. 19
Emory & Henry Calvin St. Pete Beach Tournament @ St. Petersburg, Fla. 11:00 AM
 
Dec. 20
Calvin Skidmore @ at St. Pete Classic TBA
Alma Beloit 6:00 PM
 
Dec. 21
Concordia (MI) Kalamazoo 1:00 PM
Trine Heidelberg 3:00 PM
Anderson (Ind.) Olivet 3:00 PM
 
Dec. 27
Olivet Illinois Tech Hope College RDV/Sentinel Classic @ Holland, Mich. 6:00 PM
Westminster (Pa.) Hope Russ DeVette-Holland Sentinel Classic 8:00 PM
 
Dec. 28
Westminster (Pa.) Olivet Hope College RDV/Sentinel Classic @ Holland, Mich. 1:00 PM
Albion Baldwin Wallace @ Bluffton University; Bluffton, Ohio 2:00 PM
Illinois Tech Hope Russ DeVette-Holland Sentinel Classic 3:00 PM
 
Dec. 29
Albion Otterbein @ Bluffton University; Bluffton, Ohio 2:00 PM
 
Dec. 30
Trine Concordia Chicago 5:00 PM
 
Dec. 31
Carthage Olivet 2:00 PM
 
Jan. 02
North Park Adrian Date changed from Dec. 30 3:00 PM
 
Jan. 04
Alma Finlandia 1:00 PM
Case Western Reserve Albion 3:00 PM
Grace Christian (Mich.) Calvin 7:00 PM
 
Jan. 08
Adrian * Alma 7:30 PM
Calvin * Albion 7:30 PM
Kalamazoo * Trine 7:30 PM
Olivet * Hope 7:30 PM
 
Jan. 11
Kalamazoo * Adrian 3:00 PM
Calvin * Olivet 3:00 PM
Alma * Trine 3:00 PM
Albion * Hope 3:00 PM
 
Jan. 15
Albion * Alma 7:30 PM
Trine * Adrian 7:30 PM
Olivet * Kalamazoo 7:30 PM
Hope * Calvin 8:00 PM
 
Jan. 18
Kalamazoo * Albion 3:00 PM
Adrian * Hope 3:00 PM
Trine * Calvin 3:00 PM
Alma * Olivet 3:00 PM
 
Jan. 22
Adrian * Albion 7:30 PM
Hope * Kalamazoo 7:30 PM
Olivet * Trine 7:30 PM
Calvin * Alma 7:30 PM
 
Jan. 25
Olivet * Adrian 3:00 PM
Alma * Hope 3:00 PM
Albion * Trine 3:00 PM
Kalamazoo * Calvin 3:00 PM
 
Jan. 29
Albion * Olivet 7:30 PM
Trine * Hope 7:30 PM
Calvin * Adrian 7:30 PM
Alma * Kalamazoo 7:30 PM
 
Feb. 01
Alma * Adrian 3:00 PM
Hope * Olivet 3:00 PM
Trine * Kalamazoo 3:00 PM
Albion * Calvin 3:00 PM
 
Feb. 05
Adrian * Kalamazoo 7:30 PM
Olivet * Calvin 7:30 PM
Hope * Albion 7:30 PM
Trine * Alma 7:30 PM
 
Feb. 08
Kalamazoo * Olivet 3:00 PM
Alma * Albion 3:00 PM
Calvin * Hope 3:00 PM
Adrian * Trine 3:00 PM
 
Feb. 12
Albion * Kalamazoo 7:30 PM
Calvin * Trine 7:30 PM
Hope * Adrian 7:30 PM
Olivet * Alma 7:30 PM
 
Feb. 15
Albion * Adrian 3:00 PM
Alma * Calvin 3:00 PM
Trine * Olivet 3:00 PM
Kalamazoo * Hope 3:00 PM
 
Feb. 19
Adrian * Olivet 7:30 PM
Hope * Alma 7:30 PM
Calvin * Kalamazoo 7:30 PM
Trine * Albion 7:30 PM
 
Feb. 22
Olivet * Albion 3:00 PM
Adrian * Calvin 3:00 PM
Hope * Trine 3:00 PM
Kalamazoo * Alma 3:00 PM
 
Feb. 25
Hope % TBA
Kalamazoo TBD MIAA Tournament TBA
 
Feb. 28
Kalamazoo TBD MIAA Tournament TBA
 
Feb. 29
Kalamazoo TBD MIAA Tournament TBA
* Conference
% Post season