2019 MIAA Baseball Schedule

Add to Calendar
Away Home Notes Status Links
 
Feb. 22
Olivet Centre 5:00 PM
 
Feb. 23
Olivet Dominican (Ill.) @ Danville, Ky. 5:00 PM
 
Feb. 24
Olivet Centre 11:00 AM
Capital Alma @ Auburndale, Fla. 2:00 PM
 
Feb. 25
Alma Rose-Hulman Lake Myrtle Park Field #5 @ Auburndale, Fla. 10:30 AM
 
Feb. 26
Alma Neumann Lake Myrtle Park Field #6 @ Auburndale, Fla. 1:00 PM
 
Feb. 27
Alma Northern Vermont-Lyndon RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Main, Auburndale, FL 11:00 AM
Northern Vermont-Lyndon Alma RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Main, Auburndale, FL 1:30 PM
 
Mar. 01
Cabrini Alma Osceola Heritage Park Field #2 @ Kissimmee, Fla. 11:00 AM
Albion Franklin 3:30 PM
 
Mar. 02
Albion Denison @ Grand Park - Westfield, Ind. 10:00 AM
Calvin 0 Loras 0 12:00 PM
Kalamazoo Southern Vt. Georgetown College @ Georgetown, Ky. 12:00 PM
Albion Marietta @ Grand Park - Westfield, Ind. 1:00 PM
Adrian Birmingham Southern 1:30 PM
Kalamazoo Southern Vt. Georgetown College @ Georgetown, Ky. 2:30 PM
Loras Calvin @ Jacksonville, Il 3:00 PM
Olivet Carleton @ Dayton, Ohio (at Wright State Univ.) 3:30 PM
 
Mar. 03
Kalamazoo Southern Vt. Georgetown College @ Georgetown, Ky. 12:00 PM
Adrian Wis.-Oshkosh @ Birmingham, Ala. (Birmingham-Southern College) 1:00 PM
Trine Anna Maria RussMatt Invitational 1:15 PM
Kalamazoo Southern Vt. Georgetown College @ Georgetown, Ky. 2:30 PM
Olivet Pitt.-Bradford @ Dayton, Ohio (at Wright State Univ.) 3:30 PM
Anna Maria Trine RussMatt Invitational 4:15 PM
 
Mar. 04
Albion Grove City @ Chain of Lakes Stadium; Winter Haven, Fla. 10:00 AM
Bridgewater (Va.) Trine 3:00 PM
 
Mar. 05
Albion Ohio Northern @ Lake Myrtle Main; Auburndale, Fla. 9:00 AM
DeSales Trine @ Winter Haven, Fla. 3:00 PM
Adrian Piedmont Start time changed from 5 p.m. 7:00 PM
 
Mar. 06
Trine Illinois Col. 9:15 AM
 
Mar. 07
Illinois Col. Albion @ Osceola Heritage Park #3; Kissimmee, Fla. 1:30 PM
Trine Fontbonne @ Auburndale, Fla. 2:15 PM
 
Mar. 08
Penn St.-New Kens. Albion @ Lake Myrtle Park #2; Auburndale, Fla. 9:15 AM
Penn St.-Abington Trine 9:45 AM
Trine St. Vincent 1:15 PM
Calvin Hanover 3:30 PM
Hope Franklin 3:30 PM
Adrian Oglethorpe 5:00 PM
 
Mar. 09
Albion St. Vincent @ Osceola Heritage Park #1; Kissimmee, Fla. 9:00 AM
Fontbonne Olivet @ Auburndale, Fla. 9:15 AM
Calvin Hanover 12:00 PM
Kalamazoo Earlham 12:00 PM
Alma Transylvania 12:00 PM
Hope Franklin 12:00 PM
Adrian Oglethorpe 1:00 PM
Calvin Hanover 3:00 PM
Kalamazoo Earlham 3:00 PM
Alma Transylvania 3:00 PM
Hope Franklin 3:30 PM
 
Mar. 10
Kalamazoo Earlham 12:00 PM
Alma Transylvania 12:00 PM
 
Mar. 11
Olivet Colby-Sawyer @ SANFORD, FL - SANFORD STADIUM 10:30 AM
 
Mar. 12
Husson Olivet RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla. | Osceola Heritage Park #5 2:00 PM
 
Mar. 13
Olivet Westminster (Pa.) @ Auburndale, Fla. 3:00 PM
 
Mar. 15
Knox Olivet @ Kissimmee, Fla. 2:30 PM
Adrian Berry 3:00 PM
Clarkson Hope 4:45 PM
Calvin Rose-Hulman 6:00 PM
 
Mar. 16
Calvin Rose-Hulman 11:00 AM
Trine Wittenberg 12:00 PM
Albion Bluffton 1:00 PM
Alma Oberlin BW-OC Round Robin 1:15 PM
Calvin DePauw @ Terre Haute, Ind. 2:00 PM
Trine Wittenberg 3:00 PM
Lawrence Hope Lake Myrtle Park 7 @ Auburndale, Fla. 4:00 PM
Cortland Adrian @ Rome, Ga. 4:00 PM
Albion Bluffton 4:00 PM
Lawrence Hope Lake Myrtle Park 7 @ Auburndale, Fla. 6:30 PM
 
Mar. 17
Alma Defiance BW-OC Round Robin @ Baldwin Wallace 11:00 AM
Adrian Marietta @ Mount Berry, Ga. 12:00 PM
Trine Wittenberg 12:00 PM
Alma Baldwin Wallace BW-OC Round Robin 2:30 PM
 
Mar. 18
Hope McDaniel @ Kissimmee, Fla. 9:15 AM
Calvin Maryville (Tenn.) 7:00 PM
 
Mar. 19
Thomas (ME) Hope 10:00 AM
Thomas (ME) Hope Lake Myrtle #8 12:30 PM
Ohio Northern Trine 4:00 PM
Calvin Maryville (Tenn.) 7:00 PM
 
Mar. 20
Minn.-Morris Hope 2:30 PM
Calvin Covenant 3:00 PM
Adrian Heidelberg 4:00 PM
Olivet Earlham 4:00 PM
Defiance * Albion 4:00 PM
 
Mar. 21
Kalamazoo * Trine 2:00 PM
Kalamazoo * Trine 4:30 PM
 
Mar. 22
Trine * Kalamazoo 2:00 PM
Trine * Kalamazoo 4:30 PM
 
Mar. 23
Adrian * Alma 1:00 PM
Calvin * Hope 1:00 PM
Albion * Olivet 1:00 PM
Adrian * Alma 3:30 PM
Calvin * Hope 3:30 PM
Albion * Olivet 3:30 PM
 
Mar. 24
Kalamazoo Wis.-Whitewater @ Auburndale, Fla. 11:00 AM
Alma * Adrian 1:00 PM
Olivet * Albion 1:00 PM
Alma * Adrian 3:30 PM
Olivet * Albion 3:30 PM
 
Mar. 25
Kalamazoo Williams @ Auburndale, Fla. 10:30 AM
Williams Kalamazoo @ Auburndale, Fla. 1:00 PM
Hope * Calvin 2:00 PM
Hope * Calvin 4:30 PM
 
Mar. 26
Adrian Baldwin Wallace 4:00 PM
Heidelberg Albion 4:00 PM
 
Mar. 27
St. Olaf Kalamazoo @ Auburndale, Fla. 10:00 AM
 
Mar. 28
Thomas (ME) Kalamazoo @ Kissimmee, Fla. 10:00 AM
Calvin * Trine 2:00 PM
Olivet * Hope 2:00 PM
Calvin * Trine 4:30 PM
Olivet * Hope 4:30 PM
 
Mar. 30
Kalamazoo * Adrian 1:00 PM
Trine * Calvin 1:00 PM
Hope * Olivet 1:00 PM
Alma * Albion 1:00 PM
Kalamazoo * Adrian 3:30 PM
Trine * Calvin 3:30 PM
Hope * Olivet 3:30 PM
Alma * Albion 3:30 PM
 
Mar. 31
Adrian * Kalamazoo 1:00 PM
Albion * Alma 1:00 PM
Adrian * Kalamazoo 3:30 PM
Albion * Alma 3:30 PM
 
Apr. 05
Calvin * Albion 2:00 PM
Kalamazoo * Hope 2:00 PM
Calvin * Albion 4:30 PM
Kalamazoo * Hope 4:30 PM
 
Apr. 06
Olivet * Adrian 1:00 PM
Albion * Calvin 1:00 PM
Hope * Kalamazoo 1:00 PM
Alma * Trine 1:00 PM
Olivet * Adrian 3:30 PM
Albion * Calvin 3:30 PM
Hope * Kalamazoo 3:30 PM
Alma * Trine 3:30 PM
 
Apr. 07
Adrian * Olivet 1:00 PM
Trine * Alma 1:00 PM
Adrian * Olivet 3:30 PM
Trine * Alma 3:30 PM
 
Apr. 09
Bluffton Olivet 4:00 PM
 
Apr. 10
Calvin Defiance 4:00 PM
 
Apr. 11
Hope * Alma 2:00 PM
Adrian * Calvin 2:00 PM
Adrian * Calvin 4:30 PM
Hope * Alma 4:30 PM
 
Apr. 13
Calvin * Adrian 1:00 PM
Trine * Olivet 1:00 PM
Albion * Kalamazoo 1:00 PM
Alma * Hope 1:00 PM
Calvin * Adrian 3:30 PM
Trine * Olivet 3:30 PM
Albion * Kalamazoo 3:30 PM
Alma * Hope 3:30 PM
 
Apr. 14
Olivet * Trine 1:00 PM
Kalamazoo * Albion 1:00 PM
Adrian Wittenberg 2:00 PM
Olivet * Trine 3:30 PM
Kalamazoo * Albion 3:30 PM
 
Apr. 16
Hope Aquinas 2:00 PM
Hope Aquinas 4:30 PM
 
Apr. 19
Adrian * Albion 1:00 PM
Calvin * Kalamazoo 2:00 PM
Olivet * Alma 2:00 PM
Trine * Hope 2:00 PM
Adrian * Albion 3:30 PM
Trine * Hope 4:30 PM
Calvin * Kalamazoo 4:30 PM
Olivet * Alma 4:30 PM
 
Apr. 20
Albion * Adrian 1:00 PM
Kalamazoo * Calvin 1:00 PM
Hope * Trine 1:00 PM
Albion * Adrian 3:30 PM
Kalamazoo * Calvin 3:30 PM
Hope * Trine 3:30 PM
Alma * Olivet @ will be played at Adrian College 7:30 PM
Alma * Olivet @ will be played at Adrian College 10:00 PM
 
Apr. 24
Adrian Earlham 5:00 PM
 
Apr. 25
Hope * Albion 2:00 PM
Hope * Albion 4:30 PM
 
Apr. 26
Albion * Hope 2:00 PM
Olivet * Calvin 3:00 PM
Albion * Hope 4:30 PM
Olivet * Calvin 5:30 PM
 
Apr. 27
Trine * Adrian 1:00 PM
Calvin * Olivet 1:00 PM
Alma * Kalamazoo 1:00 PM
Trine * Adrian 3:30 PM
Calvin * Olivet 3:30 PM
Alma * Kalamazoo 3:30 PM
 
Apr. 28
Adrian * Trine 1:00 PM
Kalamazoo * Alma 1:00 PM
Adrian * Trine 3:30 PM
Kalamazoo * Alma 3:30 PM
 
May. 03
Hope * Adrian 2:00 PM
Alma * Calvin 2:00 PM
Albion * Trine 2:00 PM
Alma * Calvin 4:30 PM
Hope * Adrian 4:30 PM
Albion * Trine 4:30 PM
 
May. 04
Adrian * Hope 1:00 PM
Calvin * Alma 1:00 PM
Kalamazoo * Olivet 1:00 PM
Adrian * Hope 3:30 PM
Calvin * Alma 3:30 PM
Kalamazoo * Olivet 3:30 PM
 
May. 05
Olivet * Kalamazoo 1:00 PM
Trine * Albion 1:00 PM
Olivet * Kalamazoo 3:30 PM
Trine * Albion 3:30 PM
 
May. 08
Kalamazoo TBA MIAA Tournament TBA
Alma % MIAA Tournament TBA
 
May. 09
Kalamazoo TBA MIAA Tournament @ TBA TBA
Alma % MIAA Tournament TBA
 
May. 10
Kalamazoo TBA MIAA Tournament @ TBA TBA
Alma % MIAA Tournament TBA
* Conference
% Post season