2017-18 MIAA Women's Tennis Schedule

Away Home Notes Status Links
 
Aug. 30
Olivet 0 Lawrence Tech 9 Final
 
Sep. 07
Grace (IN) 6 Trine 3 Final
 
Sep. 09
Trine 2 Wittenberg 7 Final
 
Sep. 10
Trine 8 Earlham 1 Final
Olivet 5 Holy Cross (Ind.) 4 Final
 
Sep. 14
Trine 1 Bethel (IN) 8 Final
 
Sep. 15
Adrian 0 St. Francis (Ind.) 9 Final
 
Sep. 16
Olivet 9 Defiance 0 Final
 
Sep. 18
Lawrence Tech 8 Adrian 1 Final
 
Sep. 20
Huntington 9 Adrian 0 Final
 
Sep. 21
Trine 6 Defiance 3 Final
 
Sep. 22
Albion ITA Regional Championship @ Oberlin, Ohio TBA
Kalamazoo ITA Central Regional Oberlin, Ohio @ Oberlin, Ohio TBA
Saint Mary's (Ind.) ITA Regional Tournament @ Oberlin College TBA
 
Sep. 23
Kalamazoo ITA Central Regional Oberlin, Ohio @ Oberlin, Ohio TBA
Albion ITA Regional Championship @ Oberlin, Ohio TBA
Saint Mary's (Ind.) ITA Regional Tournament @ Oberlin College TBA
 
Sep. 24
Kalamazoo ITA Central Regional Oberlin, Ohio @ Oberlin, Ohio TBA
Albion ITA Regional Championship @ Oberlin, Ohio TBA
Saint Mary's (Ind.) ITA Regional Tournament @ Oberlin College TBA
Indiana Tech 2 Trine 7 Final
Holy Cross College (Ind.) Adrian Postponed
 
Sep. 25
Albion ITA Regional Championship @ Oberlin, Ohio TBA
 
Sep. 26
Olivet 6 Concordia (Mich.) 3 Final
 
Sep. 28
Huntington 8 Saint Mary's (Ind.) 1 Final
 
Jan. 27
Holy Cross (Ind.) Albion 9:00 AM
Valparaiso Hope 3:00 PM
 
Feb. 02
Alma Holy Cross College (IN) Niles, Mich. 12:30 PM
 
Feb. 03
Alma Albion 9:00 AM
Baldwin Wallace Kalamazoo 9:00 AM
Baldwin Wallace Albion 2:00 PM
Hope Chicago XS Tennis Village 2:00 PM
 
Feb. 08
Cornerstone Calvin 6:00 PM
 
Feb. 09
Kalamazoo John Carroll Paramount Tennis Club, Medina, Ohio @ Medina, Ohio 7:00 PM
 
Feb. 10
Kalamazoo Kenyon 11:30 AM
Wooster Alma @ East Lansing, Mich. (MSU Tennis Center) 2:00 PM
 
Feb. 11
Wooster Albion 9:00 AM
 
Feb. 13
Spring Arbor Alma 4:00 PM
 
Feb. 16
Aquinas Calvin 4:00 PM
Alma Cornerstone 7:00 PM
Ohio Northern Kalamazoo 7:00 PM
 
Feb. 17
St. Francis (Ind.) Saint Mary's (Ind.) 12:00 PM
Cornerstone Olivet at Minges Creek Athletic Club 1:00 PM
Ohio Northern Albion 2:00 PM
Wittenberg Saint Mary's (Ind.) Tri-Match at St. Mary's College 6:00 PM
Ohio Northern Adrian @ Albion, Mich. 6:00 PM
 
Feb. 20
Spring Arbor Albion 4:00 PM
 
Feb. 23
Oberlin Hope 5:00 PM
Calvin Elmhurst 7:00 PM
 
Feb. 24
Oberlin Kalamazoo 10:00 AM
Holy Cross (Ind.) Olivet at Minges Creek Athletic Club 11:00 AM
Alma Franklin @ Fort Wayne, Ind. 11:00 AM
Case Western Reserve Hope 1:00 PM
Calvin Wheaton (Ill.) 1:00 PM
 
Feb. 25
Heidelberg Albion 10:00 AM
Case Western Reserve Kalamazoo 10:00 AM
Alma St. Francis (Ind.) 10:00 AM
Alma Manchester 2:00 PM
 
Feb. 26
Adrian Hanover USTA Tennis Center @ Orlando, Fla. 12:00 PM
 
Feb. 27
Alma Defiance 1:00 PM
Rose-Hulman Adrian @ Florida Spring Trip 3:00 PM
 
Feb. 28
Saint Mary's (Minn.) Adrian @ Orlando, Fla. TBA
Adrian Concordia-M'head USTA Tennis Center @ Orlando, Fla. 2:00 PM
 
Mar. 02
Adrian Augustana (IL) Spring Break Trip @ Orlando, Fla. 1:00 PM
Hope Denison 5:00 PM
 
Mar. 03
Calvin Wooster 9:00 AM
Calvin Marietta 12:30 PM
Kalamazoo Denison 2:00 PM
 
Mar. 04
Albion Bridgewater (Va.) @ Hilton Head Island, S.C. TBA
Indiana Tech Olivet at Minges Creek Athletic Club 1:00 PM
 
Mar. 05
Trine Morningside @ Orlando, Fla. TBA
 
Mar. 06
Trine Muhlenberg @ Orlando, Fla. TBA
 
Mar. 07
Trine Oneonta @ Orlando, Fla. 6:30 PM
 
Mar. 08
Trine Judson (IL) @ Orlando, Fla. TBA
Ashland Albion @ Hilton Head Island, S.C. TBA
 
Mar. 09
DeSales Albion @ Hilton Head Island, S.C. TBA
 
Mar. 11
Lake Superior St. Alma 9:00 AM
Saint Mary's (Ind.) Concordia (TX) 11:00 AM
Saint Mary's (Ind.) Texas Lutheran 5:00 PM
 
Mar. 14
Lawrence Tech Albion 4:00 PM
 
Mar. 16
Alma Lawrence Technological University 12:00 PM
 
Mar. 17
Hope Colorado Col. @ Orlando, Florida TBA
 
Mar. 18
Trine Ohio Northern 11:00 AM
 
Mar. 19
North Central (Ill.) Calvin @ Orlando, Fla. 8:00 AM
 
Mar. 20
Hope Hamline @ Orlando, Florida 11:00 AM
Hope Elmhurst @ Orlando, Florida 5:00 PM
Colorado Col. Calvin @ Orlando, Fla. 6:00 PM
 
Mar. 21
Hope Babson @ Orlando, Florida 8:00 AM
 
Mar. 22
Calvin Grinnell @ Orlando, Fla. 8:00 AM
 
Mar. 23
Bethel (IN) Trine 4:00 PM
Calvin Luther @ Orlando, Fla. 6:00 PM
 
Mar. 24
Saint Mary's (Ind.) Wheaton (Ill.) TBA
Saint Mary's (Ind.) Edgewood @ Wheaton, Ill. TBA
 
Mar. 27
Bethel (IN) Saint Mary's (Ind.) 4:00 PM
 
Mar. 28
Saint Mary's (Ind.) * Trine 4:00 PM
 
Mar. 29
Olivet * Hope 3:00 PM
Calvin Spring Arbor 4:00 PM
 
Mar. 31
Hope * Calvin 1:00 PM
Kalamazoo * Olivet 1:00 PM
Albion * Alma 3:00 PM
 
Apr. 02
Trine * Adrian 4:00 PM
 
Apr. 03
Adrian * Albion 4:00 PM
Kalamazoo * Hope 4:00 PM
Calvin * Alma 4:00 PM
 
Apr. 04
Grace Bible (MI) Olivet at Minges Creek Athletic Club 1:00 PM
 
Apr. 06
Hope TBA TBA
 
Apr. 07
Wheaton (Ill.) Kalamazoo TBA
Hope TBA TBA
Calvin * Olivet at Minges Creek AC or Harper Creek HS 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Adrian 1:00 PM
 
Apr. 08
Trine * Albion 1:00 PM
 
Apr. 09
Alma * Hope 4:00 PM
 
Apr. 11
Kalamazoo * Trine 4:00 PM
Albion * Calvin 4:00 PM
Olivet * Saint Mary's (Ind.) 4:00 PM
Adrian * Alma 4:00 PM
 
Apr. 13
Trine * Hope 4:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Ohio Wesleyan @ Indianapolis, Ind. 4:30 PM
 
Apr. 14
Olivet * Alma 12:00 PM
Adrian * Kalamazoo 1:00 PM
 
Apr. 15
Albion * Saint Mary's (Ind.) 1:00 PM
 
Apr. 17
Hope * Albion 4:00 PM
Olivet * Trine 4:00 PM
Calvin * Adrian 4:00 PM
Kalamazoo * Saint Mary's (Ind.) 4:00 PM
 
Apr. 21
Saint Mary's (Ind.) * Hope 1:00 PM
Adrian * Olivet at Minges Creek AC or Harper Creek HS 1:00 PM
Trine * Calvin 2:00 PM
 
Apr. 22
Alma * Kalamazoo 1:00 PM
Olivet * Albion 1:00 PM
 
Apr. 25
Saint Mary's (Ind.) * Calvin 4:00 PM
Albion * Kalamazoo 4:00 PM
Alma * Trine Senior Day 4:00 PM
 
Apr. 28
Calvin * Kalamazoo 1:00 PM
Hope * Adrian 1:00 PM
Alma * Saint Mary's (Ind.) 1:00 PM
 
May. 03
Hope % TBA TBA
* Conference
% Post season