Historical information about America's oldest collegiate conference have been added to MIAA website with the addition of archival material dating back to the founding years in each of the 20 league-sponsored sports. Click here to visit the archival page.
 

Licensed to University of Notre Dame
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/2/2013 02:21 PM
                      Olivet vs. Saint Mary's - 2/2/2013                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivet College-MI  'A'                      1:57.17    2:01.91         11  
     1) Dobis, Katie 21                 2) Gates, Kira 18                 
     3) Long, Kristin M 21              4) Johnson, Jazmin 19             
                  31.78     1:06.01 (34.23)     1:36.56 (30.55)     2:01.91 (25.35)
  2 Saint Mary's College-IN  'A'                1:59.78    2:03.19          4  
     1) Knobloch, Megan 18              2) Litke, Liz 22                  
     3) Spittler, Genevieve 21          4) Gerbeth, Kristyn 22            
                  32.17     1:07.87 (35.70)     1:36.69 (28.82)     2:03.19 (26.50)
  3 Olivet College-MI  'B'                           NT    2:06.54          2  
     1) Mullins, Chelsea A 21           2) Blodgett, Jana 21              
     3) Crittenden, Sarah 18            4) Funk, Milie 21                 
                  32.09     1:07.70 (35.61)     1:39.97 (32.27)     2:06.54 (26.57)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bush, Shana E       19 Olivet-MI           11:24.66   11:28.58          9  
                  30.75     1:04.27 (33.52)     1:38.18 (33.91)     2:12.25 (34.07)
        2:46.79 (34.54)     3:21.25 (34.46)     3:56.05 (34.80)     4:30.46 (34.41)
        5:05.01 (34.55)     5:39.85 (34.84)     6:15.05 (35.20)     6:49.92 (34.87)
        7:24.88 (34.96)     7:59.99 (35.11)     8:35.20 (35.21)     9:10.53 (35.33)
        9:45.43 (34.90)    10:20.71 (35.28)    10:54.99 (34.28)    11:28.58 (33.59)
  2 Palmer, Liz         21 SMC-IN              11:43.49   11:54.78          4  
                  31.23     1:05.16 (33.93)     1:39.42 (34.26)     2:14.30 (34.88)
        2:49.45 (35.15)     3:24.61 (35.16)     4:00.37 (35.76)     4:36.07 (35.70)
        5:11.99 (35.92)     5:48.40 (36.41)     6:24.63 (36.23)     7:01.17 (36.54)
        7:38.00 (36.83)     8:14.83 (36.83)     8:51.31 (36.48)     9:28.23 (36.92)
       10:04.65 (36.42)    10:41.61 (36.96)    11:18.61 (37.00)    11:54.78 (36.17)
  3 Mullins, Chelsea A  21 Olivet-MI           12:16.49   12:15.63          3  
                  32.34     1:08.37 (36.03)     1:44.88 (36.51)     2:22.33 (37.45)
        2:58.95 (36.62)     3:35.90 (36.95)     4:13.15 (37.25)     4:50.28 (37.13)
        5:28.32 (38.04)     6:06.06 (37.74)     6:43.96 (37.90)     7:21.05 (37.09)
        7:59.16 (38.11)     8:36.40 (37.24)     9:12.68 (36.28)     9:50.28 (37.60)
       10:28.42 (38.14)    11:05.25 (36.83)    11:42.13 (36.88)    12:15.63 (33.50)
  4 Handy, Paige        19 SMC-IN              12:23.09   12:16.56          2  
                  33.81     1:09.80 (35.99)     1:46.26 (36.46)     2:22.91 (36.65)
        3:00.04 (37.13)     3:36.97 (36.93)     4:14.32 (37.35)     4:51.66 (37.34)
        5:29.24 (37.58)     6:06.73 (37.49)     6:44.36 (37.63)     7:21.58 (37.22)
        7:58.93 (37.35)     8:36.21 (37.28)     9:13.46 (37.25)     9:50.48 (37.02)
       10:27.66 (37.18)    11:04.96 (37.30)    11:41.26 (36.30)    12:16.56 (35.30)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neville, Carolyn    19 SMC-IN               2:01.77    2:03.45          9  
                  27.49       58.77 (31.28)     1:31.00 (32.23)     2:03.45 (32.45)
  2 Brown, Emily        19 SMC-IN               2:08.21    2:06.83          4  
                  28.58       59.92 (31.34)     1:32.99 (33.07)     2:06.83 (33.84)
  3 Long, Kristin M     21 Olivet-MI            2:03.32    2:09.44          3  
                  29.84     1:02.74 (32.90)     1:36.38 (33.64)     2:09.44 (33.06)
  4 Funk, Milie         21 Olivet-MI            2:11.58    2:10.49          2  
                  29.87     1:03.43 (33.56)     1:37.14 (33.71)     2:10.49 (33.35)
  5 Thompson, Sarah     20 SMC-IN               2:14.39    2:13.28          1  
                  29.88     1:03.41 (33.53)     1:37.90 (34.49)     2:13.28 (35.38)
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Knobloch, Megan     18 SMC-IN               1:06.35    1:07.59          9  
                  32.41     1:07.59 (35.18)                                        
  2 Dobis, Katie        21 Olivet-MI            1:05.99    1:08.00          4  
                  32.92     1:08.00 (35.08)                                        
  3 Carrion, Marta      18 SMC-IN               1:11.80    1:12.77          3  
                  35.38     1:12.77 (37.39)                                        
  4 Crittenden, Sarah   18 Olivet-MI            1:13.75    1:14.60          2  
                  36.26     1:14.60 (38.34)                                        
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Litke, Liz          22 SMC-IN               1:18.31    1:18.12          9  
                  37.41     1:18.12 (40.71)                                        
  2 Blodgett, Jana      21 Olivet-MI            1:19.77    1:18.43          4  
                  37.97     1:18.43 (40.46)                                        
  3 Hickey, Sinead      19 SMC-IN               1:23.81    1:20.86          3  
                  37.50     1:20.86 (43.36)                                        
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watson, Ellie       21 SMC-IN                    NT    2:20.42          9  
                  31.17     1:06.16 (34.99)     1:42.42 (36.26)     2:20.42 (38.00)
  2 Gates, Kira         18 Olivet-MI            2:23.75    2:21.53          4  
                  31.19     1:07.18 (35.99)     1:44.18 (37.00)     2:21.53 (37.35)
  3 Spittler, Geneviev  21 SMC-IN               2:31.89    2:22.60          3  
                  31.84     1:07.86 (36.02)     1:44.80 (36.94)     2:22.60 (37.80)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nolan, Anna         19 SMC-IN                 26.01      25.45          9  
  2 Johnson, Jazmin     19 Olivet-MI              24.96      25.47          4  
  3 Knobloch, Megan     18 SMC-IN                 26.42      27.14          3  
  4 Gerbeth, Kristyn    22 SMC-IN                 27.69      27.44          2  
  5 Thompson, Sarah     20 SMC-IN                 26.99     x27.60        
 -- Neville, Carolyn    19 SMC-IN                    NT     X26.93        
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Canacci, Andrea     19 SMC-IN                    NP     196.88          9  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Jazmin     19 Olivet-MI              54.36      56.31          9  
                  27.46       56.31 (28.85)                                        
  2 Nolan, Anna         19 SMC-IN                 57.72      56.71          4  
                  27.08       56.71 (29.63)                                        
  3 Gerbeth, Kristyn    22 SMC-IN                 59.99    1:00.11          3  
                  29.15     1:00.11 (30.96)                                        
  4 Blodgett, Jana      21 Olivet-MI              59.55    1:00.17          2  
                  29.00     1:00.17 (31.17)                                        
  5 Knobloch, Megan     18 SMC-IN                 57.33    1:00.65          1  
                  29.16     1:00.65 (31.49)                                        
  6 Thompson, Sarah     20 SMC-IN               1:00.12   x1:02.20        
                  29.51     1:02.20 (32.69)                                        
 -- Hickey, Sinead      19 SMC-IN                    NT   X1:02.97        
                  30.23     1:02.97 (32.74)                                        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dobis, Katie        21 Olivet-MI            2:27.64    2:26.29          9  
                  34.90     1:11.94 (37.04)     1:49.57 (37.63)     2:26.29 (36.72)
  2 Spittler, Geneviev  21 SMC-IN               2:33.49    2:31.46          4  
                  35.00     1:12.33 (37.33)     1:51.37 (39.04)     2:31.46 (40.09)
  3 Mullins, Chelsea A  21 Olivet-MI                 NT    2:32.58          3  
                  34.97     1:14.33 (39.36)     1:54.40 (40.07)     2:32.58 (38.18)
  4 Carrion, Marta      18 SMC-IN               2:42.37    2:40.30          2  
                  37.07     1:17.31 (40.24)     1:58.79 (41.48)     2:40.30 (41.51)
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long, Kristin M     21 Olivet-MI            2:51.59    2:49.04          9  
                  38.95     1:22.53 (43.58)     2:06.36 (43.83)     2:49.04 (42.68)
  2 Litke, Liz          22 SMC-IN               2:51.00    2:49.60          4  
                  38.64     1:22.01 (43.37)     2:05.76 (43.75)     2:49.60 (43.84)
  3 Hickey, Sinead      19 SMC-IN               3:00.98    3:05.56          3  
                  40.56     1:27.98 (47.42)     2:16.62 (48.64)     3:05.56 (48.94)
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watson, Ellie       21 SMC-IN               5:29.62    5:31.72          9  
                  29.77     1:02.50 (32.73)     1:35.75 (33.25)     2:09.40 (33.65)
        2:43.23 (33.83)     3:17.22 (33.99)     3:51.19 (33.97)     4:25.14 (33.95)
        4:59.21 (34.07)     5:31.72 (32.51)                                        
  2 Brown, Emily        19 SMC-IN               5:42.71    5:41.38          4  
                  30.28     1:03.96 (33.68)     1:38.61 (34.65)     2:13.21 (34.60)
        2:48.10 (34.89)     3:22.68 (34.58)     3:57.49 (34.81)     4:32.35 (34.86)
        5:07.10 (34.75)     5:41.38 (34.28)                                        
  3 Bush, Shana E       19 Olivet-MI            5:35.63    5:43.00          3  
                  30.54     1:04.54 (34.00)     1:39.12 (34.58)     2:13.90 (34.78)
        2:49.14 (35.24)     3:24.18 (35.04)     3:59.27 (35.09)     4:34.24 (34.97)
        5:09.17 (34.93)     5:43.00 (33.83)                                        
  4 Funk, Milie         21 Olivet-MI            5:52.62    5:53.74          2  
                  31.99     1:07.78 (35.79)     1:44.19 (36.41)     2:20.58 (36.39)
        2:56.71 (36.13)     3:32.86 (36.15)     4:08.67 (35.81)     4:44.46 (35.79)
        5:19.93 (35.47)     5:53.74 (33.81)                                        
  5 Palmer, Liz         21 SMC-IN               5:50.01    6:03.69          1  
                  32.07     1:07.83 (35.76)     1:44.17 (36.34)     2:20.86 (36.69)
        2:57.69 (36.83)     3:34.70 (37.01)     4:12.06 (37.36)     4:49.35 (37.29)
        5:26.62 (37.27)     6:03.69 (37.07)                                        
  6 Handy, Paige        19 SMC-IN               5:59.99   x6:07.11        
                  33.34     1:09.31 (35.97)     1:46.20 (36.89)     2:23.69 (37.49)
        3:01.06 (37.37)     3:38.64 (37.58)     4:16.07 (37.43)     4:53.52 (37.45)
        5:30.73 (37.21)     6:07.11 (36.38)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gates, Kira         18 Olivet-MI            1:04.38    1:04.74          9  
                  30.54     1:04.74 (34.20)                                        
  2 Gerbeth, Kristyn    22 SMC-IN               1:08.52    1:06.87          4  
                  31.90     1:06.87 (34.97)                                        
  3 Crittenden, Sarah   18 Olivet-MI            1:14.77    1:14.03          3  
                  33.72     1:14.03 (40.31)                                        
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Canacci, Andrea     19 SMC-IN                158.15     228.75          9  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neville, Carolyn    19 SMC-IN               2:25.76    2:24.62          9  
                  31.62     1:07.56 (35.94)     1:51.12 (43.56)     2:24.62 (33.50)
  2 Long, Kristin M     21 Olivet-MI            2:17.91    2:27.22          4  
                  31.96     1:10.07 (38.11)     1:54.02 (43.95)     2:27.22 (33.20)
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saint Mary's College-IN  'A'                1:44.65    1:46.91         11  
     1) Nolan, Anna 19                  2) Watson, Ellie 21               
     3) Thompson, Sarah 20              4) Neville, Carolyn 19            
                  25.83       52.00 (26.17)     1:18.81 (26.81)     1:46.91 (28.10)
  2 Olivet College-MI  'A'                      1:43.53    1:47.98          4  
     1) Blodgett, Jana 21               2) Bush, Shana E 19               
     3) Gates, Kira 18                  4) Johnson, Jazmin 19             
                  27.07       57.88 (30.81)     1:22.53 (24.65)     1:47.98 (25.45)
  3 Saint Mary's College-IN  'B'                     NT    1:52.26          2  
     1) Brown, Emily 19                 2) Spittler, Genevieve 21         
     3) Palmer, Liz 21                  4) Litke, Liz 22                  
                  27.12       55.62 (28.50)     1:24.34 (28.72)     1:52.26 (27.92)
  4 Olivet College-MI  'B'                           NT    1:53.07        
     1) Funk, Milie 21                  2) Crittenden, Sarah 18           
     3) Mullins, Chelsea A 21           4) Dobis, Katie 21                
                  27.47       56.78 (29.31)     1:25.53 (28.75)     1:53.07 (27.54)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Saint Mary's College                153   2. Olivet College                      105